OSZUSTWA- FAŁSZYWE INWESTYCJE

Oszustwa inwestycyjne są jednym z najczęściej występujących ataków wymierzonych w nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego. W ostatnim czasie coraz częściej spotkać się można z oszustwami dotyczącymi kryptowalut czy inwestowania na rynku Forex. Cyberprzestępcy w swoich działaniach wykorzystują fałszywe serwisy internetowe, które rzekomo usprawniają proces inwestowania. Chcąc przyciągnąć uwagę użytkowników oferują zazwyczaj bardzo wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy. Z tego typu ogłoszeniami użytkownicy mogą spotkać się w mediach społecznościowych czy różnych portalach internetowych. Innym, bardzo często pojawiającym się wariantem tego ataku są również telefony od konsultantów zachęcających do zainwestowania swoich środków pieniężnych czy fałszywe aplikacje mobilne próbujące wyłudzać dane. Przestępcy chcąc zachęcić jak najwięcej osób oferują dość pokaźne zyski w bardzo krótkim czasie. W poniższym artykule przedstawiamy opis działania cyberprzestępców oraz wskazujemy na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby uchronić się przed tego rodzaju oszustwami. 

Na czym polega ten rodzaj oszustwa?

Schemat działania tego przestępstwa jest bardzo podobny w większości przypadków. Cyberprzestępcy wykorzystują do tego typu oszustw media społecznościowe, w których zamieszczają fałszywe reklamy dotyczące intratnych inwestycji. Oszuści zachęcają użytkowników do skorzystania właśnie z tej oferty posługując się hasłami mającymi wpłynąć na ich zachowanie. Użytkownicy skuszeni możliwością szybkiego zarobku decydują się na  zainwestowanie swoich środków. Bardzo często poprzez to, że nie posiadają odpowiedniej wiedzy związanej z  inwestowaniem w cyfrowe aktywa wpadają w pułapkę oszustów.

Poniższy zrzut ekranu przedstawia fałszywą reklamę oferującą inwestycję. W tym przypadku oszuści podszywają się pod Polski Koncern Naftowy Orlen.

 

Jeśli ofiara zdecyduje się przejść dalej zostanie przekierowana do Sklepu Google Play. Strona na pozór wydaje się być identyczną jak ta oficjalna. Niestety, to tylko złudne poczucie bezpieczeństwa - użytkownik znajduje się na fałszywej stronie.

Jak zweryfikować czy aplikacja, którą pobieramy jest bezpieczna?

Pobierając aplikację ze Sklepu Google Play zawsze należy pamiętać o  sprawdzeniu czy w  nazwie nie występują drobne literówki bądź nazwa nie różni się nieco od tej oryginalnej. Sklep  Google  Play oferuje możliwość przejrzenia statystyk pobierania danej aplikacji. To w dużej mierze może pozwolić na uchronienie nas przed jej zainstalowaniem. Jeśli  aplikacja nie cieszy się zbyt dużą renomą, a liczba pobrań jest znikoma powinno nas to zaniepokoić. Szczególnie ważne jest tutaj zwrócenie uwagi na uprawnienia aplikacji. Bardzo często fałszywe aplikacje żądają od użytkowników uzyskania dostępu do szeregu funkcji.

Po zainstalowaniu aplikacji użytkownik proszony jest o dokonanie rejestracji i podanie swoich danych tj.  nazwisko, e-mail czy numer telefonu. Wprowadzenie danych w  formularzu grozi ryzykiem uzyskania nieuprawnionego dostępu przez osoby trzecie i ich wykorzystaniem.

W kolejnym etapie oszustwa z  ofiarą kontaktuje się konsultant informujący o tym, że  na  koncie kryptowalutowym znajdują się środki, które można wypłacić. W celu dokonania wypłaty środków użytkownik musi dokonać przelewu weryfikacyjnego aby możliwe było rzekome potwierdzenie tożsamości ofiary. Przestępca oferuje pomoc w przejściu całego procesu i prosi o  instalację programu do obsługi zdalnej. Następnie za  pośrednictwem poczty elektronicznej przesyła link do programu, którego zainstalowanie grozi uzyskaniem dostępu przez cyberprzestępcę do treści na  naszym urządzeniu. W ten sposób oszust może przechwycić nasze dane dostępowe do  bankowości elektronicznej.

 

Wartym uwagi jest przykład oszustwa, gdzie przestępcy podszywają się pod Narodowy Bank Polski.

Na przedstawionym powyżej zrzucie ekranu widzimy fałszywą platformę inwestycyjną, na której użytkownik zachęcany jest do zarejestrowania się  i  inwestowania online. Podanie swojego numeru telefonu umożliwia oszustom kontakt z zainteresowanymi „szybkim zarobkiem”.

Oszuści w celu nakłonienia użytkowników do zainwestowania swoich oszczędności zamieszczają na fałszywej stronie pozytywne opinie swoich użytkowników. Schemat działania jest podobny jak w omawianym powyżej przypadku PKN Orlen. Aby korzystać z platformy inwestycyjnej ofiara musi dokonać wpłaty określonej sumy pieniędzy.  Platforma umożliwia również ciągłe śledzenie wskaźników, które rzekomo informują użytkowników o zyskach, które przynosi inwestycja.

Na przedstawionym poniżej zrzucie ekranu widzimy fałszywą platformę inwestycyjną, gdzie użytkownik ma możliwość śledzenia swojej sytuacji. Działania te mają na celu uwiarygodnienie inwestycji i przekonanie użytkownika, że zainwestowane pieniądze przynoszą zysk.

Co powinno wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Jeżeli ktoś oferuje Ci możliwość szybkiego wzbogacenia się bez jakiegokolwiek ryzyka pamiętaj, że jest to zazwyczaj próba oszustwa. W rzeczywistości takie okazje się nie zdarzają. Zaniepokoić powinna chęć udzielenia nam pomocy przez rzekomych pośredników finansowych. Ponadto, oszuści bardzo często w  treści ogłoszenia zamieszczają informację o tym, że oferta jest ograniczona czasowo. Próbują  wpłynąć na swoje ofiary poprzez zachęcenie do szybkiego działania. Cyberprzestępcy stwarzają poczucie zagrożenia aby wywołać impulsywne działanie swoich ofiar. Chcąc nakłonić użytkowników do  skorzystania z takiej oferty próbują przedstawić informację w jak najbardziej wiarygodny sposób, często poprzez wykorzystanie wizerunku bardzo znanych osób. Można również spotkać się z sytuacją, w której cyberprzestępcy podszywają się pod instytucje zaufania publicznego.

Jak się chronić przed tego typu oszustwami?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym aby nie instalować na swoich urządzeniach aplikacji z niezaufanych źródeł – spoza oficjalnego Sklepu Google Play. Tego  typu  oszustwo charakteryzuje się tym, że atakujący proszą użytkowników o pobranie aplikacji i założenie konta. Wszelkiego typu reklamy oferujące bonusy pieniężne lub możliwość szybkiego zarobku powinny szczególnie zaniepokoić. Warto tutaj również wskazać, że Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi listę ostrzeżeń. Śledzenie i  weryfikowanie podmiotów, które  się na niej znajdują z pewnością pozwoli w pewnym stopniu na uchronienie się przed tego typu oszustwami. Budowanie świadomości wśród użytkowników stanowi tutaj szczególną rolę. Należy pamiętać, że stosowanie się do podstawowych zasad bezpiecznego funkcjonowania w sieci pozwoli na uchronienie się przed cyberprzestępcami.