OSZUSTWA W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH 

Media społecznościowe są coraz częściej wykorzystywanym kanałem komunikacji przez cyberprzestępców do wyłudzania środków finansowych. Tworzenie coraz to skuteczniejszych metod sprawia, że  częściej stajemy się ofiarami przestępców grasujących w sieci. Jeśli chcesz zapoznać się  z  najważniejszymi informacjami dotyczącymi modus operandi sprawcy, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Jak przebiega tego typu oszustwo?

Bardzo często występującym wariantem tego typu ataku jest sytuacja, w  której  użytkownik portalu społecznościowego otrzymuje za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger wiadomość od znajomego, który prosi o pomoc i pożyczenie mu określonej sumy pieniędzy. Tak naprawdę po drugiej stronie znajduje się oszust, który w  bezprawny sposób uzyskał dane umożliwiające zalogowanie się  do  konta naszego znajomego na  portalu społecznościowym. Podanie 6 - cyfrowego kodu BLIK, umożliwiającego szybkie płatności, grozi utratą środków zgromadzonych na naszym rachunku bankowym.

Na przedstawionym poniżej zrzucie ekranu widnieje fałszywa strona logowania do portalu Facebook. Wprowadzenie danych do logowania na tej stronie grozi utratą dostępu do konta użytkownika. Oszust może publikować w naszym imieniu różne treści i przesyłać wiadomości do naszych znajomych w celu wyłudzenia środków finansowych .

Innym możliwym sposobem tego oszustwa jest otrzymywanie od naszych znajomych wiadomości zawierających złośliwe linki, gdzie rzekomo możemy odebrać kupony na zakupy bądź skorzystać z wyjątkowo atrakcyjnych ofert. Po kliknięciu w link użytkownik przekierowywany jest na fałszywą stronę, na której wymagane jest podanie danych dostępowych do bankowości elektronicznej bądź danych karty kredytowej tj.  kod CVC czy data ważności karty. Dane wprowadzone na fałszywej stronie trafiają bezpośrednio do przestępcy, który może dokonać kradzieży naszych środków[1].

 

Szczególnie istotnym aspektem w tym kontekście jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń naszego konta na portalu społecznościowym. Aby uchronić się przed tego typu oszustwami konieczne jest skorzystanie z funkcji dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA), które w znacznym stopniu zwiększa ochronę użytkowników. Takie uwierzytelnianie zazwyczaj wymaga od nas podania kodu weryfikacyjnego, który  otrzymujemy za pośrednictwem wiadomości SMS.

W ostatnim czasie dosyć często w mediach społecznościowych można się  spotkać z fałszywymi ofertami pożyczek. Oszuści chcąc zachęcić użytkowników do  skorzystania z okazji oferują możliwość szybkich i wysokich pożyczek niewymagających przedstawienia odpowiednich dokumentów potwierdzających zarobki. Schemat działania jest podobny w większości przypadków. Oszuści kontaktują się z ofiarą za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Aby możliwe było rzekome udzielenie pożyczki proszą o przesłanie numeru PESEL wraz z numerem dowodu osobistego i dokonanie tzw. opłaty ubezpieczeniowej na wskazane przez nich konto. Po  przelaniu środków oszuści najczęściej znikają i nie jest możliwe nawiązanie z nimi kontaktu.

Na poniższym zrzucie ekranu widnieje rozmowa oszusta z ofiarą, w której prosi ją o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy i podanie kodu BLIK, który umożliwi realizację transakcji.

O czym należy pamiętać?

Oszuści wpływają na zachowania użytkowników informując o tym, że znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji np. zgubili portfel i natychmiast są im potrzebne środki. Działania te mają na celu wywarcie wpływu na użytkownikach, wzbudzenie współczucia i w efekcie udzielenie pomocy potrzebującemu „znajomemu”. Wskazane  sytuacje powinny być przestrogą dla innych. Nigdy nie wiemy czy to właśnie nasz znajomy, który nawiązał z nami kontakt znajduje się w potrzebie i czy przypadkiem jego konto nie zostało przejęte przez oszusta. Dlatego warto zawsze zadzwonić do  naszego znajomego i upewnić się czy aby na pewno to on kontaktował się z nami i  prosi o pilną pomoc. Zachowanie czujności może pomóc nam w uchronieniu się przed tego typu działaniami ze strony cyberprzestępców i bezpieczne funkcjonowanie w  social media.


[1] https://blik.com/oszustwo-internetowe-na-znajomego-z-facebooka-wciaz-popularne-wsrod-zlodziei-nie-podawaj-kodu-blik